Seinäjoella perustettiin sunnuntain 24.10. uusi vihreä paikallisyhdistys, Seinäjoen Vihreät. Paikallisyhdistyksen tavoitteena on entistä paremmin yhdistää samanlaisen arvomaailman omaavia ihmisiä Seinäjoella ja edistää toiminnallaan vihreitä arvoja alueella.

Seinäjoen Vihreät tulee hakemaan Vihreät liitto rp:n sekä Vaasan vaalipiirin Vihreät ry:n jäsenyyttä. Yhdistyksen tarkoituksena on jatkossa asettaa ehdokkaat kuntavaaleissa Seinäjoella. Tähän mennessä tästä on vastannut Etelä-Pohjanmaan Vihreät.

Yhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Laura Kivimäki.
-On todella hienoa päästä toimimaan uuden yhdistyksen ensimmäisenä puheenjohtajana. Päätavoite ensimmäisen vuoden aikana on käynnistää yhdistyksen toiminta ja saada mukaan mahdollisimman paljon vihreästä politiikasta kiinnostuneita ihmisiä Seinäjoella, iloitsee Kivimäki valinnastaan.

Hallituksen jäseniksi valittiin Taavi Horila, Laura Ala-Kokko, Mikko Muilu, Hannele Salmela ja Tuomas Ojajärvi. Hallituksen järjestäytymiskokouksessa Taavi Horila valittiin yhdistyksen varapuheenjohtajaksi.

Kuvassa vasemmalta, Tuomas Ojajärvi, pj. Laura Kivimäki, Hannele Salmela, varapj. Taavi Horila, Mikko Muilu ja Laura Ala-Kokko